Oct 28

Spotify není jen streaming – stává se celým hudebním průmyslem

Spotify

Málokdo slyšel o Lauvovi, Russelovi Dickersonovi, Kim Petrasovi nebo Trippie Redovi. Za pár měsíců budou všichni.

Spotify – největší hudebně-streamovací služba na světě s 140 miliony aktivních uživatelů, z nichž 60 milionů platí pro účastníky – tento týden zahájil program RISE, program, který podporuje ručně vybírané vznikající umělce. “Máme největší distribuční systém na světě pro streaming hudby, tak proč to nepoužívat, aby pomohlo mladým umělcům,” řekl Troy Carter, šéf tvůrců služeb společnosti Spotify.

Tito čtyři hudebníci, vybraní pro první kolo, získají hlavní umístění v playlistách a propagačních materiálech společnosti, televizních reklamách a speciálních živých akcích; Carter dodal, že Spotify chce být “co bylo MTV” a “co HOT 97 bylo” pro tyto indie akty a další. (Bývalý dělal štědronou hru pro videa od nových umělců a druhá je nová hip-hopová rozhlasová stanice v New Yorku, obě byly životně důležité pro výstup mnoha hudebních karier.)

RISE – který vychází z podoby nových uměleckých iniciativ od společností Apple Music a Deezer – zaujme společnost Spotify zcela z předpokládaného postavení jako pouhého streamování hudby. Spotify je nyní autoritativní platforma pro objevy, talentový inkubátor s jevem playlistu RapCaviar, síť populárních rozhlasových stanic a také primární způsob, jak lidé poslouchají hudbu (i po YouTube). Technologická společnost je téměř samoudržitelným hudebním průmyslem sama o sobě.

Je to možná taková šíře, že vedoucí investoři se na to dívají tak příznivě. Tech-zaměřená butiková investiční banka GP Bullhound vydala včera papír, který dává společnosti Spotify ocenění ve výši 20 miliard dolarů, když půjde veřejně později v tomto roce nebo brzy v roce 2018. Analytici ve firmě tvrdí, že Spotify má v současné době 60 miliónů předplatitelů na 100 milionů v létě roku 2018 a 500 milionů do roku 2020 – což dává společnosti Spotify “dlouhodobý potenciál ocenit 100 miliard dolarů”.

Vysoký pořádek. GP Bullhound, investor Spotify, má také nějaké předsudky. Vzhledem k tomu, že Spotify je jedním z hlavních důvodů, proč hudební průmysl poprvé po desetiletích opět vzrůstá, není to příliš nerozumná předpověď.

Leave a Reply

Your email address will not be published.